Lista aktualności
Ptasie Jadło - Ptasie Radio – odsłona szósta
Już po raz kolejny uczestniczymy w zimowym dokarmianiu ptaków. Z grupą młodzieży ze szkół podstawowych rozpoczęliśmy akcję jeszcze przed feriami.
Czym dokarmiać ptaki? Najważniejsze to rodzaj i jakość pokarmu. Zdarza się, ze ludzie oferują ptakom spleśniały chleb, resztki ciast, zepsute kasze czy stęchłe ziarno. Głodne ptaki wszystko zjedzą, ale efekty takiej ,,pomocy" mogą być tragiczne. Sikorom poza tradycyjnym kawałkiem słoniny możemy serwować nasiona słonecznika - łuskane lub w łupinach - i konopie. Pamiętajmy, że słonina musi być surowa, bez przypraw i nie może wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie. Trzeba ją zdejmować przy temperaturze powyżej zera, gdyż wtedy szybko jełczeje i staje się szkodliwa. W miejscach dokarmiania wróbli i mazurków odpowiednie są rożne odmiany prosa, drobne kasze i łuskany słonecznik, a tam gdzie występują sierpówki, gołębie, kawki i gawrony, można wysypywać grube kasze, pszenicę, a także pokrojone w 1 -centymetrowa kostkę czerstwe, białe pieczywo. Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się dzwońce, to w okresie najsilniejszych mrozów wysypmy im nieco konopi i słonecznika. A w przypadku odwiedzin stadka trznadli, dajmy nieco prosa, łuskanego owsa czy płatków owsianych. Kosy i kwiczoły możemy dokarmiać pokrojonymi rodzynkami, daktylami, morelami czy kawałkami jabłka, jeżeli mróz nie jest zbyt tęgi. Dobrze o zimowym dokarmianiu tych ptaków pomyśleć już latem lub jesienią, by zimą podać im zebrane wcześniej i zamrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Suszone owoce nie są tak dobre jak mrożone, gdyż pęcznieją w wolu, powiększając swa objętość, co przy zjedzeniu ich większej ilości może okazać się niebezpieczne. Poza tym mrożone owoce są bogatsze w witaminy i ptaki szybciej je trawią (dr A. Kruszewicz "Pomagamy ptakom" Oficyna "Multico" 2005).
W Szkole Podstawowej w Galinach im. Leśników Polskich spotkaliśmy się niejako przy okazji wręczania legitymacji członkowskich nowym członkom Ligi Ochrony Przyrody. A młodzi, pełni zapału, przyrodnicy aktywnie włączyli się do ochrony naszego ptactwa. Cóż jest w zimę bardziej kolorowego niż gil, zięba czy sikora? W Szkole Podstawowej w Żydowie oprócz dokarmiania ptaków dokarmialiśmy także zwierzęta o czym pisaliśmy już wcześniej. Wczoraj spotkaliśmy się z młodzieżą w Ośrodku Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku. Spotkanie posłużyło przybliżeniu młodym przyrodnikom zawodu leśnika, i pokazało, że leśnik dba nie tylko o las, ale także o jego mieszkańców. A w kolejnych dniach wraz bartoszyckimi przedszkolakami, jak co roku, wywiesimy wysokokaloryczne „pyzy" dla ptaków przebywających w mieście. Oczywiście przed dokarmianiem ptaków wszyscy uczestnicy otrzymują krótką instrukcję jak się to powinno robić z uwzględnieniem szczególnych ptasich potrzeb. Wierzymy, że na wiosnę będzie można posłuchać ptasiego radia. Zarówno w lesie jak i w mieście.