Lista aktualności Lista aktualności

Zwierzętom nie zabraknie jedzenia

W dniu 23 stycznia 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie zadbali o dobre samopoczucie zwierząt w pobliskich lasach. Wszystko za sprawą szóstej już zbiórki pokarmu dla zwierząt leśnych.

Czym dokarmiać ptaki? Najważniejsze to rodzaj i jakość pokarmu. Zdarza się, ze ludzie oferują ptakom spleśniały chleb, resztki ciast, zepsute kasze czy stęchłe ziarno. Głodne ptaki wszystko zjedzą, ale efekty takiej ,,pomocy" mogą być tragiczne. Sikorom poza tradycyjnym kawałkiem słoniny możemy serwować nasiona słonecznika - łuskane lub w łupinach - i konopie. Pamiętajmy, że słonina musi być surowa, bez przypraw i nie może wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie. Trzeba ją zdejmować przy temperaturze powyżej zera, gdyż wtedy szybko jełczeje i staje się szkodliwa. W miejscach dokarmiania wróbli i mazurków odpowiednie są rożne odmiany prosa, drobne kasze i łuskany słonecznik, a tam gdzie występują sierpówki, gołębie, kawki i gawrony, można wysypywać grube kasze, pszenicę, a także pokrojone w 1 -centymetrowa kostkę czerstwe, białe pieczywo. Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się dzwońce, to w okresie najsilniejszych mrozów wysypmy im nieco konopi i słonecznika. A w przypadku odwiedzin stadka trznadli, dajmy nieco prosa, łuskanego owsa czy płatków owsianych. Kosy i kwiczoły możemy dokarmiać pokrojonymi rodzynkami, daktylami, morelami czy kawałkami jabłka, jeżeli mróz nie jest zbyt tęgi. Dobrze o zimowym dokarmianiu tych ptaków pomyśleć już latem lub jesienią, by zimą podać im zebrane wcześniej i zamrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Suszone owoce nie są tak dobre jak mrożone, gdyż pęcznieją w wolu, powiększając swa objętość, co przy zjedzeniu ich większej ilości może okazać się niebezpieczne. Poza tym mrożone owoce są bogatsze w witaminy i ptaki szybciej je trawią (dr A. Kruszewicz "Pomagamy ptakom" Oficyna "Multico" 2005)

Zimowa akcja nazwana „Paczka dla zwierzaczka", dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Anny Jodko oraz Samorządu Szkolnego, przeprowadzona została z powodzeniem już po raz szósty, a polegała ona na zorganizowaniu lokalnej zbiórki pokarmu dla zwierząt leśnych, a następnie na dostarczeniu go do paśnika pod czujnym okiem nauczycieli Szkoły oraz pracowników Nadleśnictwa Bartoszyce.Jak podkreśla Pani Elżbieta Kubiszewska nauczyciel przyrody i organizatorka całej akcji, uczniowie z roku na rok coraz bardziej angażują się w zimową pomoc zwierzętom, zdając sobie sprawę, że ciężkie warunki, jakie panują zimą w lasach mogą powodować trudności w uzyskiwaniu pokarmu. W tym roku w akcji uczestniczyli wszyscy uczniowie – w sumie osiemdziesięcioro czworo dzieci. W tym roku również mieszkańcy Żydowa i okolicznych miejscowości włączyli się do akcji przekazując karmę na rzecz „Paczki dla zwierzaczka". Zaznaczyć przy tym należy, iż za postawę godną pochwały został nagrodzony każdy z uczniów. Natomiast na szczególne uznanie zasłużyli uczniowie odpowiednio klasy piątej oraz pierwszej, którzy przynieśli największą ilość pożywienia dla zwierząt. Dzięki takim wydarzeniom, jakie miały miejsce w Żydowie, z każdym rokiem rośne świadomość młodszych mieszkańców w kwestii dbania o środowisko oraz o zamieszkujące je zwierzęta. Celem leśników jest, aby podobne akcje obejmowały swoim zasięgiem coraz więcej szkół.