Asset Publisher Asset Publisher

Piekli kiełbaski – podpalili las

Przez bezmyślność i nieodpowiedzialność ludzką po raz kolejny w ostatnim czasie zapalił się las w okolicy wsi Perkujki i Osieka gm. Bartoszyce. Scenariusz wszystkich zdarzeń był podobny – rozpalenie ogniska w lesie, na podłożu torfowym, co spowodowało, że ogień z powierzchni przeniósł się w głąb gleby i przez to był bardzo trudny do ugaszenia.

Ostatni niedzielny (25.04.) pożar, który jedynie dzięki błyskawicznemu zgłoszeniu świadomego turysty z Bartoszyc, został wykryty w zarodku – gasiły przy użyciu specjalistycznego sprzętu przez ponad dwie godziny trzy jednostki Straży Pożarnej z Bartoszyc i z Galin. Gdyby rozprzestrzenił się na cały kompleks – 150 ha bardzo cennego przyrodniczo lasu zniknęłoby bezpowrotnie. Na miejscu zdarzenia, w głębi drzewostanu, stały oparte o drzewo patyki do pieczenia kiełbasy!

Przypominamy, że używanie otwartego ognia w lesie i 100 m od lasu jest – poza miejscami wyznaczonymi – zabronione i stanowi wykroczenie, natomiast rozpalanie ognisk w środku świerkowego lasu, na organicznym podłożu zakrawa na skrajną, bardzo niebezpieczną, głupotę!