Asset Publisher Asset Publisher

Back

100 lat Niepodległej

100 lat Niepodległej

Wielki finał obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości zgromadził Bartoszyczan wieczorem na Placu Bohaterów Westerplatte. Z udziałem kompanii reprezentacyjnej 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz pocztów sztandarowych i poddziałów innych formacji, szkół i organizacji kombatanckich odbyły się uroczystości wieńczące obchody rocznicowe. Nadleśnictwo wystawiło poczet sztandarowy i pododdział reprezentacyjny.

Odśpiewano Hymn Państwowy, były przemówienia i modlitwa za Ojczyznę. Uroczystość zakończyły apel pamięci, salwa honorowa i defilada pododdziałów, po której odbył się pokaz fajerwerków. Honorowymi gośćmi uroczystości była delegacja z Litwy pod przewodnictwem J.E. ks.bpa Algirdasa Jurevicziusa -  biskupa pomocniczego Archidiecezji Kowieńskiej.

Wcześniej, bo już o godzinie 10:00 Święto Odzyskania Niepodległości uczczono uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny, którą odprawiono w Kościele pw. Św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe służb mundurowych, organizacji kombatanckich i szkół. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego Nadleśnictwa Bartoszyce. Po Mszy świętej pod Krzyżem Wdziędzności na cmentarzu przy ulicy Kętrzyńskiej delegacje złożyły kwiaty a punktualnie w południe odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji. Świętowanie 100 urodzin Niepodległej Polski miało równeż swój wymiar sportowy i artystyczny za sprawą licznych zawodów i występów. W innych miejscowościach, między innymi w Rogóżu, Bisztynku, Kiwitach i Galinach również odbyły się wspaniałe uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Bartoszyce. Istotnym punktem spotkań w szkołach było sadzenie dębów pamięci Niezłomnych Żołnierzy Odrodzonej Rzeczypospolitej w ramach akcji współorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie.  


Asset Publisher Asset Publisher