Asset Publisher Asset Publisher

Back

Znalazłeś martwego dzika - informuj!

Znalazłeś martwego dzika - informuj!

W związku z ryzykiem wystąpienia AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ (ASF) na terenie administracyjnym Nadleśnictwa Bartoszyce apelujemy o zgłaszanie miejscowym leśniczym lub bezpośrednio do nadleśnictwa wszystkich przypadków znalezienia padłych dzików - zarówno na terenie leśnym jak i polnym. Numery telefonów w Nadleśnictwie, pod które można zgłaszać zauważone przypadki to 7621311 lub 606936159

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są dziki oraz świnie domowe. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików może stanowić zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach dzików, dlatego padłe zwierzęta należy pilnie usuwać ze środowiska.

Kraj, w którym wystąpi ASF, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń.

Numery telefonów do poszczególnych leśnictw.


Asset Publisher Asset Publisher