Lista aktualności Lista aktualności

Bartoszyccy strażacy ćwiczyli gaszenie pożarów lasu

Taktykę i technikę gaszenia pożarów lasu trenowali 15 lipca br. na terenie leśnictwa Górzyste (Nadleśnictwo Bartoszyce) zawodowi strażacy z Komendy w Bartoszycach oraz strażacy ochotnicy z terenu gmin Bartoszyce i Bisztynek w ramach ćwiczeń zorganizowanych wspólnie z leśnikami przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.

Założenia taktyczne przewidywały poza gaszeniem pożaru lasu również zadania z zakresu ratownictwa medycznego, radiowej koordynacji działań, w tym działań z powietrza, oraz dostarczania wody na duże odległości, co jest umiejętnością nader potrzebną w kontekście panującej suszy.

Ogółem w ćwiczeniach wziął udział samolot gaśniczy, dziesięć jednostek ochotniczych i państwowych straży pożarnych oraz samochód patrolowy Straży Leśnej. Wspólnie trenowało ponad pięćdziesięciu strażaków oraz pracownicy Lasów Państwowych. Poczynaniom podległych jednostek bacznie przyglądali się rozjemcy z KP PSP Bartoszyce oraz obserwator z RDLP w Olsztynie. Ćwiczenia zakończyła odprawa i wspólny posiłek.

Dla nas leśników trening współdziałania z jednostkami Straży Pożarnej to bardzo istotny element podnoszenia poziomu bezpieczeństwa zarządzanych lasów. „Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju” powiedział Nadleśniczy podczas podsumowania ćwiczeń.